logo

Fransa Katma Değer Vergisi Kanunu Hakkında Bilgilendirme

Fransa Katma Değer Vergisi Kanunu Hakkında Bilgilendirme

 

Değerli İş Ortağımız,

 

Fransa Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre, e-ticaret platformlarının Fransız tüketicilere gerçekleştirilen 150 euronun üzerindeki sınır ötesi satışlar için ithalat katma değer vergisi (KDV) toplaması ve ödemesi gerekiyor.

1. AliExpress platformu, Fransa saatiyle 6 Ocak 2022'den itibaren, Fransa’daki AliExpress müşterileri Fransa'ya sınır ötesi 150 euro üzerinde (tek bir ürün değeriyle) sipariş verebilecekler.

2. Fransa özelinde 150 Euro altı siparişler için sadece sepette alıcıdan tahsil edilen KDV ücreti mevcut iken, 150 Euro üzeri siparişler için KDV + gümrük vergisi ücreti tahsil edilecektir.

3.150 Euro üzeri siparişlerde, KDV diğer avrupa ülkelerinde alıcı tarafından ödenirken, Fransa özelinde 150 Euro altı ürünlerde olduğu gibi alıcıdan tahsil edilerek platform tarafından ödenecektir.

4,Gümrük vergisi satıcı tarafından ödenecek olup, 150 euro üzeri Fransa siparişinde ürün DDP (Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak) müşteriye gönderilmelidir. Gümrük vergisi ödenmiş şekilde gönderim yapılması gereken bu ürünlerin gümrük ücretleri için kargo firmanız ile iletişime geçmenizi ve çıkacak gümrük ücretlerini ürün fiyatına dahil etmenizi öneririz.

Bu yeni özelliğin hayata geçirilmesi ile müşterilere daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için lütfen aşağıdaki yeni kurallara dikkat edin;

 

1)Etkilenen ürünler:

Tek bir ürünün (SKU) değeri 150 Euro'yu aşıyor ve Türkiye'den Fransa'ya satılması amaçlanıyor ise.

Not: Eğer içerisinde 150 euroyu geçen tek bir ürün yer almıyor ise toplam sepet değeri 150 euro ve üzeri gönderiler etkilenmeyecektir.

2) Satıcıların Alması Gereken Aksiyon:

Satıcıların, fiyatı 150 EURO'dan fazla olan ürünlerini GTİP koduna göre gümrük ücreti dahil ederek Fransaya satışa açmasını öneririz. Platform, satıcının belirlediği fiyata göre KDV hesaplayacak ve Fransız alıcıdan tahsil edecektir. Yeni Fransız politikasına göre, lojistik şirketi satıcıdan tahsil edilecek gümrük vergisini beyan eder ve öder, lütfen lojistik sağlayıcılarınızla görüşün.

* Fransa yeni politikasına göre, platform Fransız ithalat KDV'sini alıcıdan topladıktan sonra; alıcıdan tekrar KDV alınmaması için satıcının lojistik sağlayıcıya, ithalat beyanlarında lojistik sağlayıcı tarafından kullanılacak olan AliExpress platformunun Fransız KDV numarasını sağlaması gerekir.

*Fransız KDV numarasını ve KDV ödenmiş siparişleri Satıcı Panelinde (6 Ocak 2022'de çevrimiçi olacak) <KDV Yardım Merkezi> bölümünden kontrol edebilirsiniz.

* Değeri 150 Euro'yu geçmeyen ve platform KDV'yi tahsil eden siparişler için lütfen platformun Fransa KDV numarası yerine platformun EU IOSS vergi numarasını kullanmaya devam edin.

 

3) Fransa için bölgesel fiyat nasıl belirlenir?

Lütfen bu bağlantıyı tıklayın: https://www.aliexpress101.com/course/46/Fiyatlandirma-ve-stratejisi/Bolgesel-fiyatlandirma

 

Not: Lütfen ürünün SKU fiyatına ürüne gümrük ücretini dahil ediniz. Satıcı ürününe çıkacak gümrük vergisini GTİP numarasıyla veya lojistik firmasından öğrenebilir. Platform tarafından KDV bu fiyata göre tahsil edilecektir, aksi takdirde gümrük ücreti satıcı tarafından karşılanacaktır.

 

AliExpress ve e-ihracat süreçlerinde son gelişmeler hakkında güncel kalmak, fırsatları yakından takip etmek ve iş hacminizi büyütmek için abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Instagram: https://www.instagram.com/aliexpress_university/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/aliexpress-turkiye/
Facebook : https://www.facebook.com/Aliexpress-University-107149234446158
Youtube: https://www.youtube.com/c/AliExpressUniversityTürkiye?sub_confirmation=1

 

Saygılarımızla,

AliExpress Türkiye Ekibi

 

Bu Etkinliği Paylaş

AliExpress işini büyütmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.