logo

AliExpress Tanıtım

AliExpress Nedir

3

Ders

5198

31

Dakika

Alibaba ekosisteminin önemli bir parçası olan AliExpress, Nisan 2010'da kullanıma açıldı. AliExpress (www.aliexpress.com) çok kısa bir sürede dünya çapındaki tüketicilere erişmeyi başaran küresel bir pazar yeri haline geldi. AliExpress kurulduğu ilk günden bu yana kendini küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat işlerini büyütmelerine yardımcı olmaya adamıştır. AliExpress dünya üzerindeki her yerde iş yapış biçimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Hikayemiz & Türkiye'de AliExpress

1 Döküman

1 Vídeo

Hikayemiz & Türkiye'de AliExpress

17 Dakika

DINGTALK: Uygulama kullanma kılavuzu

1 Döküman

1 Vídeo

DINGTALK: Uygulama kullanma kılavuzu

6 Dakika

AliExpress Uygulaması: Uygulamayı kullanmanın önemi

1 Döküman

1 Vídeo

AliExpress Uygulaması: Uygulamayı kullanmanın önemi

8 Dakika

SIKÇA SORULAN SORULAR

AliExpress nedir?
1999’da kurulan internet devi Alibaba Group’un 2010 senesinde hayata geçirdiği B2C (işletmeden müşteriye) odaklı çevrimiçi alışveriş platformu AliExpress, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biridir. AliExpress 2019 yılından itibaren Türkiye’de de faaliyet göstermekte, Türk markalarının ve KOBİ’lerinin onlarca farklı ürün kategorisinden yüz binlerce ürünü 220’den fazla ülkeye gönderebilmesine olanak sağlamaktadır.
AliExpress Türkiye satıcıları yurt içi satış yapabilir mi?
Hayır. AliExpress Türkiye satıcıları Türkiye ve Çin dışındaki 220’den fazla ülkeye satış yapabilir.
AliExpress satışlarında dolar dışında bir para birimi kullanabilir miyim?
"AliExpress 38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır. Türkiye’deki bir bankadan açacağınız dolar hesabına 220’den fazla ülkeden gelen siparişlerin tutarları ABD doları cinsinden aktarılır."
AliExpress’de satış yapmak için İngilizce bilmek şart mı?
AliExpress’te satış yapmak için İngilizce bilmenize gerek yok. Sistem size 18 dilde otomatik tercüme desteği verir, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde kolayca iletişim kurabilirsiniz.
AliExpress’te satış yapmanın avantajları nelerdir?
"AliExpress’te satış yapmanın birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları: 1) 200’den fazla ülke ve bölgede 150 milyon müşteriye ulaşmanızı sağlar. Başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak üzere bir çok pazara tek bir panel kullanarak satış yapabilirsiniz. 2) 38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır. 3) 18 dilde otomatik tercüme desteği vardır, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde iletişim kurabilirsiniz. 4) AliExpress’in yerel ve global lojistik partnerleri ve iş ortaklıkları ile siparişler kapınızdan teslim alınır, gümrük ve lojistik işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilir, sevkiyat tamamlanır. 5) Ürünleriniz mikro ihracat kapsamında ülkeden çıktığı için lojistik partnerinizin size vereceği ETGB belgesi sayesinde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz. 6) Müşterinin keyfi iade yapması durumunda lojistik masrafına kendi katlanmak durumundadır, bu sebeple iade oranları oldukça düşüktür. 7) Deneyimli satıcı destek hattı danışmanları ile sadece sorularınızı yanıtlamak ile kalmaz, satışlarınızı arttırmanız için mağazanıza özel ücretsiz E-İhracat danışmanlığı sağlar. 8) AliExpress University Türkiye çatısı altında her hafta farklı konularda düzenlenen webinar’lar ile satışlarını geliştirmek isteyenlere düzenli eğitim imkanı sağlar, Dingtalk uygulaması ile hem diğer satıcılar hem de AliExpress Türkiye ekibi ile sürekli temasta olabilirsiniz. 9) Dünyanın en büyük e-ticaret kampanyası olan 11.11 Global Alışveriş Festivali’ne katılarak markanızı globale taşıyabilir ve satış yapabilirsiniz."
E-ihracat nedir ?
E-ihracat sınır ötesi e ticaret yapmanızı, ürünlerinizi dünyanın dört bir yanındaki müşterilere göndermenizi sağlayan bir sistemdir. Online yurtdışı pazaryerleri , e-ticaret siteleri, sosyal medya sayfaları ve benzeri kanallar üzerinden yurt dışına yapılan satışlarda mikro ihracat yoluyla ETGB belgesi ve bireysel müşteriniz adına kesilmiş resmi ve KDV’siz (KDV 0) satış faturası düzenlenip siparişin çıkışının sağlanması işlemine e-ihracat adı verilir.
ETGB ve Mikro İhracat Nedir?
"Mikro İhracat brüt ağırlığı 300 KG geçmeyecek ve değeri 15,000 EUR tutarına kadar olan siparişler için ek bir ihracat işlemi olmaksızın ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) düzenlenerek yurt dışına çıkışı gerçekleşen ihracatlara verilen isimdir. Mikro ihracatta düzenlenen bir gümrük beyannamesi yoktur. Bu beyanname yerine geçen ETGB lisansı olan lojistik firmaları tarafından elektronik ortamda düzenlenen ETGB belgesi vardır. Bu nedenle mevcut ihracat işlemlerine göre oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey KDV’siz bir fatura kesmek ve ETGB lisansı olan lojistik firmaları ile çalışmaktır. Gümrük ve gönderi çıkış süreçlerindeki bütün işlemler ilgili lojistik firması tarafından yürütülür. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı, Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanır ve Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemine aktarılır. Lojistik firmanızdan temin edeceğiniz ETGB belge numarasını muhasebeciniz ile paylaştığınız taktirde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz. 7 Ekim 2009 tarihli 27369 sayılı Resmi Gazete’nin 126. Maddesinde bakanlar kurulu tarafından yürürlüğe alınmıştır. MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen, miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşya ile aynı miktar ve değeri geçmeyen serbest dolaşıma giriş rejimine konu ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile numunelik eşya ve modellerin gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Müsteşarlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. 29/06/2019–30816 Resmi Gazete’de ise ‘’(Değişik: 29.06.2019–30816 R.G.)Kararın 126 ncı maddesi kapsamında miktarı brüt 300 kilogramı ve değeri 15000 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın beyanı bu Tebliğ hükümleri çerçevesinde operatör tarafından yapılır.’’ şeklinde değişiklik yapılmıştır. E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı ise (2018–2020) kabul görmüştür ve 6 Şubat 2018 tarihli ve 30324 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır."
Neden E-İhracat?
"· Klasik ihracatta olduğu gibi gümrük müşavirine ihtiyaç yoktur. Gümrük beyannamesi yerine Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlenir. · Bireysel müşterinize direk satış yaptığınız için, müşterinizin ülkesindeki B2C gümrükleme vergi muafiyetlerinden de faydalanabilirsiniz.Ülkeler arası yapılan gümrük ve ihracat anlaşmaları sonucunda bireysel müşteriler belirli koşullar dahilinde gümrük vergisi ve yurt dışı KDV’den muaf tutulmaktadır. Bu gümrük muafiyeti tutarları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin; Rusya için 1.000 EUR, Amerika Birleşik Devletleri için 800 USD, Azerbaycan için 500 EUR ve Avrupa Birliği ülkeleri için 22 EUR, Körfez İşbirliği Ülkeleri 270 USD’dır. · Yatırım maliyetleri normal ihracata göre oldukça düşüktür. · Gümrükleme ve Konsolidasyon imkanları klasik ihracatta oldukça sınırlı iken e-ihracatta çok daha geniştir. · E-İhracat klasik ihracat modeline göre gümrükleme masrafları ve gümrükleme hızını olarak oldukça avantajlıdır. · Ülkelerin ikili ticaret ve gümrük anlaşmaları e-ihracat süreçlerinde de geçerlidir. · Finansal yönden devletin çeşitli teşvik ve muafiyet gibi desteklerinden e-ihracat süreçleri için de yararlanılabilir. · Satıcı ülkede ekonomik dalgalanmaların gerçekleştiği dönemde bu değişimlerden en az düzeyde etkilenir; döviz kazanmak bu tür dalgalanmaları satıcı açısından faydaya dönüştürebilir. Döviz kurundaki değişim ve dalgalanmalar, satıcının gelirleri attırabilir. · Bireysel müşteriler adına KDV’siz faturalar kesilmesi sebebiyle KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz. · İhracat operasyon hazırlığı klasik ihracata göre çok daha kolaydır. Türkiye’den herhangi bir il veya ilçeye gönderim yapıyormuşçasına gönderim yapmanız mümkündür. · Operasyon maliyetleri (satış öncesi ve sonrası) klasik ihracata göre çok daha ekonomiktir. · Marka Tescil Sertifikaları, Belge Tercümeleri ve Apostil Şehri, Hijyen ve Laboratuvar Analiz Sertifikaları,Satıcı ve alıcı şirketin karnesi gibi ihracat süreçlerinde gereken ek dökümanlara gerek yoktur. · İhracat süreçlerinde sık kullanılan banka teminatlarına gerek yoktur. Ödeme almak için ödeme kuruluşlarıyla anlaşmak yeterlidir. · Çok sayıda ve yüksek adetli ürün gönderilmediği için gönderdiğimiz ürün maliyeti kadar risk oranınız vardır. Risk e-ihracatta minimum düzeydedir. Oysa ki klasik ihracatta konteynırlarca ürün yüksek riski de beraberinde getirir. · Dijital reklam pazarlama sistemleri ile uzaktan hedef pazarlarınıza ulaşabilir ürünlerinizin pazarlama faaliyetlerinizi kolayca yürütebilirsiniz."
Dingtalk uygulaması nedir?
"Dingtalk, Alibaba Grubunun iletişim uygulamasıdır. Dingtalk üzerinden AliExpress ve iş ortakları ile ilgili gelişmeleri ve duyuruları takip edebilirsiniz. AliExpress Türkiye ekibi ve Satıcı Destek Hattı danışmanlarımızdan 7/24 destek alabilir, diğer satıcılar ile tanışıp iletişim kurabilirsiniz"
Dingtalk uygulaması nasıl indirilir?
AppStore veya Google Play’den ücretsiz indirip ve kaydolabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirmek için: https://www.dingtalk.com/static/en/download.
Dingtalk satıcı gruplarına nasıl katılınır ?
Dingtalk üzerinden üyelik oluşturmak ve satıcı gruplarına katılım için eğitim sunumu üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Aliexpress Seller uygulaması nedir?
"AliExpress Seller uygulaması mobil cihazınıza indirebileceğiniz ve paneli kontrol edebileceğiniz bir uygulamadır. iOS veya Android’e indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim sunumunu inceleyiniz."