logo

Mağaza Performansı

Mağaza Değerlendirmesi ve DSR Puanı

4

Ders

2054

50

Dakika

Ürün müşteri değerlendirmeleri ve mağaza puanı ürünün & mağazanın dönüşüm oranınını ve trafiğini etkiler. Her ürünün ilk incelemesi, siparişlerin devamı için çok önemlidir. DSR, "Ayrıntılı Satıcı Puanı" anlamına gelir. Mağaza puanı mağazanızın performansını gösterir. Mağaza puanınız ve DSR puanı ne kadar yüksekse mağaza & ürün trafiğinize ve dönüşüm oranınıza o ölçüde olumlu katkı sağlar.

Mağaza Puanı ve Ürün Puanı (DSR)

1 Döküman

1 Vídeo

14 Dakika

Mağaza Puanının Trafik ve Dönüşüm Oranı için önemi

1 Döküman

1 Vídeo

21 Dakika

Gelen değerlendirmeye cevap verme ya da yorum kaldırma

1 Döküman

1 Vídeo

7 Dakika

Zirvedeki Marka ‘Top Brand’ Amblemi Nedir ? nasıl Alınır ?

1 Döküman

1 Vídeo

8 Dakika

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mağaza puanımı nasıl arttırırım?
"Mağaza puanınızı artırmak için sorunsuz teslim edilen gönderi sayınıza odaklanın ve geliştirin, ürünlerinizin listelediğiniz görsel, isim ve açıklamalarına uygun olduğuna emin olun ve müşterileriniz ile tüm süreç boyunca iletişim halinde kalın. Ek olarak müşterileriniz ile iletişime geçerek size puan vermesini isteyebilir, ürün açıklamalarında iyi puan vermelerini rica eden görseller ekleyebilirsiniz. Eğer haksız verildiğini düşündüğünüz düşük bir puan mevcut ise kaldırılması için platforma başvurabilirsiniz."
Anlaşmazlıklar mağaza puanımı olumsuz etkiler mi?
Anlaşmazlık sayısı mağaza puanını etkilemez ama Lojistik sorunları, müşteri yorumları etkiler. Detaylı açıklama ve hesaplamalar için Mağaza altında Mağaza Skorları’na tıklayın ve açıklamaları inceleyin.
Ürün performans puanı nereden görüntülenir?
Satıcı platformu üzerinden MAĞAZA -ÜRÜN SKORLARI üzerinden görüntülenebilir. Detaylı bilgi için eğitim sunumunu inceleyiniz.
Ürün performans puanına dair detaylı analize nereden ulaşılır?
"Satıcı platformu üzerinden MAĞAZA - MAĞAZA PERFORMANSI - ÜRÜN SKORLARI üzerinden görüntülenebilir. Açılan sayfada sağ alandan indir diyerek ürün bazlı detaylı analize ulaşabilirsiniz. "
Dönüşüm oranımı (Conversion Rate) nasıl arttırırım?
Dönüşüm oranını arttırmak için ürünlerinizde rekabetçi fiyatlarınız olduğuna emin olun, ürün açıklamalarını detaylı yazınız beden tablosu, müşteri hizmetine ve memnuniyetine dair görseller, marka hikayesi, teslimat lojistik ve paketlemeye dair açıklamalar ekleyin. Ürünlerinize ve ürün açıklamalarına ürünün detaylı görsellerini ekleyin. Ürüne mümkünse ürün videosu ekleyin.
Haksız yapılan olumsuz yorumu nasıl kaldırırım?
Eğer haksız verildiğini düşündüğünüz düşük bir puan mevcut ise kaldırılması için platforma başvurabilirsiniz. Müşteri yapmış olduğu yorumu değiştirmek istese dahi değiştiremez ancak yeni yorum yapabilir. Detaylı bilgi için eğitim sunumunu inceleyiniz.
Lojistik problemleri kaynaklı olumsuz yorumları silebiliyor muyum?
Olumsuz yorumları silemezsiniz ama haksız yorumları şikayet edip sildirebilirsiniz.
Müşteri verdiği puanı değiştirebilir mi?
Hayır, verilen puan değiştirilemez. Fakat bir açıklama ile birlikte satıcıya ekstra bir feedback verebilir. Müşterinizin problemini hızlı çözebilir ve müşterinizin güvenini kazanabilirsiniz bu aldığınız yorum ile verilen puanın kötü etkisini azaltabilirsiniz. Haksız yapılan bir yorum mevcutsa satıcı olarak siz itiraz edebilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim sunumunu inceleyiniz.
Ne kadar süre içerisinde feedback verilebilir?
Müşteriler, siparişi teslim aldığını onayladıktan sonraki 30 gün içinde feedback verebilir. Satıcı ise 30 gün içerisinde cevap vermelidir.
İçeriğinde küfür ve hakaret barındıran mesajlar için ne yapılabilir?
“Sipariş Detayları” sayfasından müşteriyi şikayet edebilirsiniz. 7 gün içerisinde talebiniz kontrol edilecektir.