logo

Sipariş Süreçlerinin Yönetimi

İlk Sipariş Yönetimi

4

Ders

2970

52

Dakika

İlk Siparişiniz geldi,Hayırlı olsun!!! Siparişi doğru şekilde müşterinize kargolamanız çok önemli bu nedenle ilk siparişinizde önce eğitim sunumlarını inceleyip , ardından satıcı destek hattımızı (0850 955 2480) arayarak destek almanızı tavsiye ederiz.

Aliexpress'te ilk siparişimi nasıl Hızlı alabilirim?

1 Döküman

1 Vídeo

42 Dakika

İlk Sipariş Yönetimi

1 Döküman

0 Vídeo

Cainiao ile ilk sipariş yönetimi-panelden detaylı anlatım

0 Döküman

1 Vídeo

6 Dakika

Cainiao Harici Firmalar ile ilk sipariş yönetimi-panelden detaylı anlatım

0 Döküman

1 Vídeo

4 Dakika

SIKÇA SORULAN SORULAR

İlk siparişim geldi, ne yapmalıyım?
İlk siparişinizi aldıktan sonra sipariş kargolama süresi bitmeden önce siparişinizi kargolamaya dikkat edin. Eğer bu süre içinde kargolamazsanız sipariş kapanır. Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Sipariş takip numarası değiştirilebilir mi?
Evet, takip numarasını ekledikten 5 gün içerisinde değişiklik yapılabilir.
AliExpress panelinde sipariş takibi nasıl yapılır?
"Panelden Siparişler sekmesinden siparişiniz hangi süreçte takip edebilirsiniz. Bu sekmede aşağıdaki başlıkları bulabilirsiniz; 1) Yeni Siparişler 2) Ödeme Bekleniyor 3) Ödeme İşlenecek 4) Sevkiyat Bekliyor 5) İptal İçin Başvuruldu 6) İtiraz Sürecinde İncelenecek Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Alıcı kargoyu teslim aldı, fakat henüz onaylamadı. Ne yapabilirim?
"Mesaj sisteminden müşterinizle iletişime geçebilir (İletişim sekmesine tıklayarak) müşteri ile görüşebilirsiniz, eğer müşteriden herhangi bir cevap alamazsanız, Teslimat süresinin dolmasını bekleyin, sürenin dolması ile sistem otomatik olarak onaylayacaktır. Kalan süreyi Sipariş Detayları sayfasından kontrol edebilirsiniz."
Ödemeleri ne zaman alabiliyoruz?
"Sipariş onayından sonra (müşteri ya da sistem onayı), ödemenizi alabilirsiniz. Lütfen öncelikle herhangi bir problem olmadığından emin olunuz (Dispute, ihlal veya yeni mağaza vs.). Müşteriniz siparişin teslimatını onaylamadığı durumda panelde tanımlı kargo firmalarımız ile (Cainiao, PTS ..) gönderim sağladıysanız teslimat sonrası +5 gün içerisinde siparişinizin ödemesi Alipay hesabınıza yatırılır. Satıcı’nın platform kurallarının ihlal ettiğinin tespiti durumunda AliExpress, Satıcı’nın hesabına yapılan ödemeyle ilgili çeşitli kısıtlamalar yapabilecektir.Bu doğrultuda, hali hazırda mağazası olup platform kurallarını ihlal eden satıcıların hakedişleri Alipay hesabına alıcı koruma süresi sona erdikten sonra, yani başarılı teslimatı ya da müşteri onayını takip eden 15. takvim gününde yatırılacaktır. AliExpress sahte ürün, dolandırıcılık veya ağır platform kuralı ihali durumunda satıcının AliPay üzerindeki hakedişini daha uzun süre dondurma hakkını saklı tutar.Mağazasını açan yeni satıcılar, henüz ilk siparişini almamış satıcılar ve ilk siparişini geçmiş üç ay içerisinde almış olan satıcılar için ise, ödemesi başarılı yapılmış ilk sipariş tarihini takiben 3 ay süresince izleme yapılacaktır. Bu süre boyunca ödemeler başarılı teslimatı ya da müşteri onayını takip eden 15. takvim gününde yatırılacaktır. Bu süreci takiben hakediş ödemeleri diğer satıcılar gibi yapılacaktır. Herhangi bir sorun yaşamamak için, platform kuralları eğitimini detaylı şekilde incelemenizi, sorunuz olması halinde Satıcı Destek Hattımızı aramanızı öneririz."
Müşteri faturasız / düşük bedelle göndermemi istiyor, yapmalı mıyım? Riskleri nelerdir?
"Kabul etmeyin! 1- Tüm gönderilerinizin verileri Türkiye’deki gümrükler tarafından kaydedilir. İleride bir sorun yaşanmaması adına fatura çıkışını tahsil ettiğiniz bedelle eşit olmasına dikkat edin. 2- Gümrüklerde herhangi bir sorun olması durumunda, AliExpress’in sizi koruyabilmesi adına doğru tutarda kesilmiş fatura zorunludur."
Müşteri farklı adrese göndermemi istiyor?
"Kabul etmeyin! 1- Normal sürecinize devam edin. 2- Müşterinin talebini AliExpress Global Müşteri Hizmetlerine bildirmesini isteyin."
Fatura keserken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
"Fatura keserken aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır: 1) Faturadaki sipariş tutarı satış fiyatı ile aynı olmalı. 2) Fatura İngilizce ya da Türkçe olarak kesebilir. 3) Fatura Para Birimi TRY ya da USD olarak kesebilir. 4) KDV 0% olarak kesilmelidir. Detaylar için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Alıcı gümrük vergisini az ödemek ya da ödememek için satıcıdan faturaya düşük tutarlı kesmesini istediğinde, satıcı kabul etmeli mi?
Hayır, Faturadaki sipariş tutarı satış fiyatı ile aynı olmalıdır. Aksi takdirde gümrükte takılabilir ve durum satıcı hatası sayılabilir.
İlk siparişim geldi. Ürün kargolama işlemini nasıl yapabilirim?
"İlk siparişiniz geldiğinde mutlaka Satıcı Destek Hattını 08509552480 aramanızı öneriyoruz. Satıcı destek hattımız haftaiçi 09:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Sipariş geldiğinde Paneliniz – Siparişler - Kargo Bekleniyor sekmesi altında gelen sipariş sayısı bulunmaktadır. İçerisine girdiğinizde sipariş detaylarını görebilirsiniz. Kargo şablonu olarak seçmiş olduğunuz kargo firması ile ürünü kargoladıktan sonra ürünü sevket sekmesi altından kargo takip numarasını sisteme girmelisiniz. Ardından sipariş alıcı onayı bekliyor statüsüne geçecektir."
Satış yaptıktan sonra nasıl fatura kesilir?
Türkiye de kestiğiniz fatura kesme yöntemi ile ayni şekilde kesebilirsiniz, sadece KDV 0% olarak kesilmelidir, türkçe yada ingilizce olabilir; para birimi TL veya USD olabilir. Detaylar için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Cainiao ile sipariş gönderimi nasıl yapılır?
"Eğer Nakiye Şablonunda Cainiao seçtiyseniz, siparişinizi 4 adımda gönderebilirsiniz: 1) Kargo Barkodu Oluşturma 2) Kargo Barkodunu Aktarma 3) Kargo Teslimat Bildirimi Ekle 4) Kargo Teslimatı Detaylar için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Cainiao ile Excel üzerinde kargo barkodu nasıl oluşturulur?
Excel doyasını satıcı kontrol panelinden indirdikten sonra açılan listeden varsayılan seçeneğini seçiniz. Domestic Logistic Information kısmında yazan sayı 111’den büyük olmalıdır. Ağırlığı ve değeri girdikten sonra W sütununda açılan listeden Hayır seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. İçerisinde batarya bulunan ürünler Cainiao ile gönderilemez.
Depodan iade olanlar ürünler için nasıl bir aksiyon alınabilir?
Depodan iade olan ürünler için satıcı 08509552480 telefonu üzerinden Destek Hattımızı arayabilirsiniz. Bu durumda hava Post Siparişler sayfasında bu barkodun durumu “Order Closed” olarak görünecektir.
Kargo teslimat bildirimi nasıl eklenir?
Satıcı kontrol paneli üzerinden Siparişler - Hava Postası Siparişleri’ne tıkladığınızda karşınıza çıkan pencere üzerinden Aksiyon Bekleniyor’un altındaki Kargo Bildirimi Bekleniyor’a tıklamanız gerekir. Ardından göndermek istediğiniz kargonun Eylem sütunun altında yer alan Teslimat Bildirimi Ekle butonu üzerinden kargo teslimat bilgisi ekleyebilirsiniz. Detaylar için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Cainiao kargo fiyat listesine nereden ulaşabilirim?
Cainiao Fiyatlar için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Cainiao hesabımda para yoksa kargo ücreti nasıl kesilecek?
Hesabınıza para girişi olduktan sonra kargo bedeli alınmaya başlıyor.
Cainiao ile gümrükle ücreti çıkar mı?
AliExpress’te gümrükte çıkabilecek gümrük vergileri müşterinin sorumluluğundadır.
Cainiao deposu nerededir?
"CAINIAO Merkez Adresi: Akasya TOM Depo Logipark Tesisleri Orta Mh. 1. Sanayi Cd. Oztas Sok. No: 7 B1 Blok Tuzla Istanbul Telefon Numarası: +90 0549 822 6376"
Cainiao barkodu oluşturduktan sonra kaç gün içinde depoya teslim edilmesi gerekir?
7 gün içinde yapılması gerekir.
7 gün içinde teslim edilemeyen ürünler için ne yapılır?
Ürün Cainiao depodan size geri gönderilir. Alıcıyla iletişime geçip tekrardan sipariş oluşturmasını isteyebilir veya yeniden barkod oluşturabilirsiniz.
Cainiao çalışma saatleri nedir?
Cainiao depo çalışma saatleri aşağıdaki gibidir: 08:00-18:00 (hafta içi ve cumartesi)
Gönderi Pick-Up nedir?
Cainiao ile göndereceğiniz teslimatlarınız için taşıyıcı firmanın gelip deponuzdan teslimatınızı teslim alıp, Gebzdeki depoya (SortingCenter) teslim etmesidir.
Cainiao Pick-Up seçeneğinin ücreti ne kadar?
Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz.
Cainiao ile Kargo barkodu oluşturulamadı. Sebebi nedir?
Barkod oluşturma işleminin neden başarısız olduğunu öğrenmek için Siparişler - Çevrimiçi Toplu Gönderim sekmesinin altından Başarısı Siparişleri İndir butonuna tıklayarak Excel üzerinden başarısızlık sebebini kontrol edebilirsiniz.
Cainiao ile Kargo barkodu nasıl aktarılır?
"Satıcı kontrol paneli üzerinden Siparişler - Hava Postası Siparişleri’ne tıkladığınızda karşınıza çıkan pencere üzerinden İşlem Sürüyor’un altındaki Kargo Bekleniyor’a tıklamanız gerekmektedir. Ardından sol üstte bulunan Etiketleri Toplu Dışa Aktar üzerinden etiketleri indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz."
Cainiao ile Kargo barkodu nasıl oluşturulur?
"Satıcı Kontrol Paneli üzerinden Siparişlere tıklayın. Bu sekmenin altında yer alan Çevrimiçi Toplu Gönderim üzerinden Kargo Yönetimi (Alıcı)’dan seçiminizi yapın. Ardından Excel dosyasını indirin. Excel dosyası üzerinde yapacağınız işlemler hangi kargo firması ile çalıştığınıza göre değişiklik göstermektedir. "
Cainiao müşteri hizmetlerine nasıl ulaşacağım ?
"Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak ulaşabilirsiniz; Dingtalk: ""Cainiao_CS"" kanalına nasıl bağlanılır rehberimizdeki adımları takip ediniz: https://sell.aliexpress.com/tr/__pc/qutMjwN0SQ.htm Chat : AliExpress satıcı panelinize giriş yaptıktan sonra link'e tıklamanız yeterlidir. Link: https://page.cainiao.com/cas/bl-cn/bailingPC.html?channel=1000000296&language=en Chat : Satıcı Panelindeki ""Siparişler"" menüsü altındaki ""Hava Postası Siparişleri""ne tıkladığınızda ""Kargo Emri Numarası"" sağındaki ikona tıklamanız durumunda direk Chat birimine bağlanabilirisiniz."
Cainiao lojistik faturasını nereden alabilirim?
Satıcı Panelinde Siparişler kısmında Cainiao Hesap Sistemi’e giriniz, orada hem lojistik masrafları hem de faturaları ulaşabilirsiniz.
Çevrimdışı gönderim nasıl yapılır?
"Gönderimini yapmak istediğimiz siparişin sağında bulunan ayrıntılar butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada alıcı bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgileri kopyaladıktan sonra kestiğiniz fatura ile birlikte gönderim kutusunun üzerine yapıştırmalısınız. Daha sonrasında paketinizi anlaşmalı olduğunuz lojistik firmasına teslim edebilirsiniz. Kargo teslimatı çalıştığınız lojistik firmasına göre farklılıklar gösterebilir. Lojistik firmasından alacağınız teslimat takip numarasını sipariş detayında çevrimdışı gönder butonuna tıklayarak ulaşacağımız teslimat bildirimi sayfasında “Tracking Number” kısmına yazmalısınız. Birden fazla kutu içinde gönderimi sağlanacak olan bir ürününüz varsa, part shipment seçebilir, son takip numarasından öncekiler hep Part Shipment seçilmeli, sadece en son takip numarası Full Shipment seçilmeli. Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz."