logo

Sipariş Süreçlerinin Yönetimi

Sipariş Paneli Tanıtımı

1

Ders

1083

0

Dakika

AliExpress'te tüm sipariş süreçleri; tamamlanan, ödeme bekleyen ,alıcı onayı bekleyen, iptal edilen, itiraz ve inceleme sürecinde olan siparişler, sipariş paneli üzerinden kontrol edilebilir.

Sipariş Paneli Tanıtımı

1 Döküman

0 Vídeo

SIKÇA SORULAN SORULAR

İlk siparişim geldi, ne yapmalıyım?
İlk siparişinizi aldıktan sonra sipariş kargolama süresi bitmeden önce siparişinizi kargolamaya dikkat edin.Eğer bu süre içinde kargolamazsanız sipariş kapanır. Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz.
Sipariş takip numarası değiştirilebilir mi?
Evet, takip numarasını ekledikten 5 gün içerisinde değişiklik yapılabilir.
AliExpress panelinde sipariş takibi nasıl yapılır?
"Panelden Siparişler sekmesinden siparişiniz hangi süreçte takip edebilirsiniz. Bu sekmede aşağıdaki başlıkları bulabilirsiniz; 1) Yeni Siparişler 2) Ödeme Bekleniyor 3) Ödeme İşlenecek 4) Sevkiyat Bekliyor 5) İptal İçin Başvuruldu 6) İtiraz Sürecinde İncelenecek Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz."
Siparişi gönderdiğim halde kapatılmış olarak gözüküyor?
Öncelikle takip numarasını sisteme girdiğinizden emin olun, eğer sisteme girmeyi unuttuysaniz hemen kargo şirketinizden paket geri çekin yada alıcı ile görüşün. Eğer takip numarasını sisteme girdiyseniz anlışmazlık talebinin olup olmadığını kontrol edin, normalde anlaşmazlık sonuçlandıktan sonra sipariş “Kapandı” görünecektir. Eğer yukarıdaki iki durumda yoksa satıcı destek hattımızı arayıp case oluşturabilirsiniz.
Telafi gönderileri için aynı barkod kullanılabilir mi?
Hayır
Sipariş “Ödeme bekleniyor” durumunda kaldıysa ne yapabilirim?
İletişim sekmesine tıklayarak, alıcı ile iletişime geçebilir ürünü almak isteyip istemediğini teyit edebilir ya da Ücreti Ayarla sekmesine tıklayarak ürünün ücretinde bir indirim yapabilir veya promosyon kodu tanımlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim dökümanını inceleyiniz.
Ödeme bekleniyor statüsündeki siparişi alıcı iptal edebilir mi?
Evet, satıcının onayı olmaksızın alıcı siparişi iptal edilebilir. Eğer belirli bir sürede ödeme yapılmazsa da, sipariş bir süre sonra otomatik olarak iptal olacaktır.
Sipariş “Ödeme Bekleniyor” statündeyse ürünü kargolamalı mıyım?
Hayır, sadece “Kargolanmayı Bekliyor” sekmesinde bulunan siparişleri kargolayabilirsiniz.
Sipariş “Ödeme İşleniyor” statündeyse ürünü kargolamalı mıyım?
Alıcı ödeme yaptıktan sonra Ödeme Sistemi risk kontrolleri yapar, normalde 24 saat içinde sonuçlanır, eğer başarıyla sonuçlanırsa “kargolanmayı bekliyor” statüsüne geçecektir, ödeme başarıyla sonuçlanmazsa “ödeme bekleniyor” statüsüne geçecektir
Alıcı siparişi ne zaman iptal edebilir?
Siparişler kargolanmadan önce alıcının ürünü istememesi ya da herhangi bir değişiklik yapmak istemesi durumunda alıcı sipariş iptal talebi açabilir.
Sipariş iptal talebi geldiğinde ne yapmalıyım?
"Satıcının alıcının açtığı iptal talebine 72 saat içinde dönüş yapması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru otomatik olarak onaylanır. Ardından sipariş statüsü “Sipariş Kapatıldı” olarak değişir."
Sipariş “Sipariş Kapatıldı” olarak görünüyor, fakat ben onaylamadım. Nasıl olabilir?
"Ödemesi tamamlanmamış siparişlerin iptali için, satıcının onayına gerek yoktur. İptal işleminden sonra “Sipariş Kapatıldı” olarak otomatik değişir."
“ Gönderi hazırlama süresi " geçip sipariş otomatik kapanmış, ne yapabilirim?
"Gönderi hazırlama süresi: 1 gün" diyorsa satıcının sipariş geldikten sonra 24 saat içerisinde takip numarasını sisteme girmesi lazım. Bu süreç bitince sipariş otomatik kapanıyor. Tavsiyemiz: 3~5 gün olarak ayarlamanız.
Müşteri birden fazla sipariş aldığında, paketlemede birlikte gönderime uygundur gibi bir ibare var mı?
Hayır, her sipariş için ayrı barkod ve kargo olması gerekiyor.
Kargolanmayı bekliyor statüsündeki “Kalan Süre” nasıl değiştirilebilir?
"Tek ürün için düzenle alanından bu şekilde değiştirilebilir. Toplu şekilde değiştirmek için ise, “All Online Products” butonuna tıklamalısınız."