logo

Cainiao ile çevrimiçi gönderim

CAINIAO Lojistik Çözümleri

1

Ders

3141

32

Dakika

CAINIAO, 2013 yılında kurulmuştur ve Alibaba Group'un bir yan kuruluşudur. CAINIAO, AliExpress için ulusal ve uluslararası çevrimiçi lojistik ve tedarik zinciri çözümleri sağlamaya odaklanan bir teknoloji şirketidir.

Cainiao Satıcı Klavuzu

1 Döküman

1 Vídeo

32 Dakika

SIKÇA SORULAN SORULAR

Cainiao nedir?
28 Mayıs 2013 tarihinde, Alibaba Grubu tarafından sekiz şirket ile ortaklaşa kurulan bir Çin lojistik şirketidir. Genel Merkezi Hangzhou’dadır. Cainiao, Çin'deki en büyük unicorn şirketlerinden biridir, 100 milyar yuan (86 Milyar TL) değerindedir.
Aliexpress lojistik çözümü olan Cainiao çalışma şekli nasıldır?
CAINIAO Network, Türkiye'de Yurtici Kargo ve Ptt gibi kaliteli lojistik ortaklarıyla işbirliği yaparak dünya çapında lojistik dağıtım ağı kurmuştur. En iyi sistemleri kullanarak dünyanın bir çok noktasına 7 ila 30 gün arasında gönderi hizmeti sunmaktadır.
Cainiao sözleşmesini nereden imzalayabilirim?
Cainiao web sitesinde bulunan sözleşmeyi online olarak kabul etmeniz yeterlidir. Ekstra bir yazılı sözleşmeye gerek yoktur.
Cainiao G2G Directship Standard hizmeti ile tüm dünyaya gönderi yapabilir miyim?
Bu hizmet Türkiye'nin kendisi ve AliExpress Türkiye'nin satmadığı Çin hariç 220'den fazla ülkeye küçük paketler (<2kg) göndermenizi ve 180'den fazla ülkeye parsel (2 ~ 30kg) göndermenizi destekleyebilir, detaylar gönderi ücretleri kısmındadır.Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Cainiao G2G Directship Standard hizmeti DG'yi (Tehlikeli Maddeleri) kabul ediyor mu?
Hayır, pil, sıvı ve toz vb içeren ürünler sevk edilemez.
Cainiao G2G Directship Standard hizmetinin kullandığı gerçek lojistik kanalı nedir?
CAINIAO, Aliexpress satıcılarımıza istikrarlı ve yüksek değer sağlayan birçok farklı ülke ve bölgelerdeki hizmet ortağıyla işbirliği yapmaktadır. Türkiye'de şu anda Yurtiçi Kargo ve Ptt ortaklarımızdır.
Cainiao G2G Directship Standard hizmeti kapsamındaki ISV ve Excel Bulk Shipping yöntemleri arasındaki fark nedir?
ISV, ERP sistem entegrasyonuna sahip yüksek hacimli satıcılar için daha uygundur, Excel Bulk Shipping, orta ve küçük satıcılara sistem entegrasyonu olmadan uygun bir nakliye yöntemi sağlar.
Cainiao G2G Directship Standard hizmeti ücreti için nasıl ödeme yaparım?
CAINIAO, otomatik olarak sözleşmeye dayanarak hesabınızdan online olarak lojistik hizmet ücreti alacaktır. Aynı zamanda aylık proforma fatura düzenleyecektir.
Cainiao AliPay’den lojistik ücretini ne zaman kesiyor?
Cainiao depodan çıkış olunca AliPay hesabından kesilir.
Cainiao ile sipariş gönderimi nasıl yapılır?
"Eğer Nakiye Şablonunda Cainiao seçtiyseniz, siparişinizi 4 adımda gönderebilirsiniz: 1) Kargo Barkodu Oluşturma 2) Kargo Barkodunu Aktarma 3) Kargo Teslimat Bildirimi Ekle 4) Kargo Teslimatı Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Cainiao ile Excel üzerinde kargo barkodu nasıl oluşturulur?
Excel doyasını satıcı kontrol panelinden indirdikten sonra açılan listeden varsayılan seçeneğini seçiniz. Domestic Logistic Information kısmında yazan sayı 111’den büyük olmalıdır. Ağırlığı ve değeri girdikten sonra W sütununda açılan listeden Hayır seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. İçerisinde batarya bulunan ürünler Cainiao ile gönderilemez.
Depodan iade olanlar ürünler için nasıl bir aksiyon alınabilir?
Depodan iade olan ürünler için satıcı 08509552480 telefonu üzerinden Destek Hattımızı arayabilirsiniz. Bu durumda hava Post Siparişler sayfasında bu barkodun durumu “Order Closed” olarak görünecektir.
Kargo teslimat bildirimi nasıl eklenir?
"Satıcı kontrol paneli üzerinden Siparişler - Hava Postası Siparişleri’ne tıkladığınızda karşınıza çıkan pencere üzerinden Aksiyon Bekleniyor’un altındaki Kargo Bildirimi Bekleniyor’a tıklamanız gerekir. Ardından göndermek istediğiniz kargonun Eylem sütunun altında yer alan Teslimat Bildirimi Ekle butonu üzerinden kargo teslimat bilgisi ekleyebilirsiniz. Daha detaylı ve görselli anlatıma eğitim sunumu üzerinden erişebilirsiniz."
Cainiao kargo fiyat listesine nereden ulaşabilirim?
Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz.
Cainiao hesabımda para yoksa kargo ücreti nasıl kesilecek?
Hesabınıza para girişi olduktan sonra kargo bedeli alınmaya başlıyor.
Cainiao ile gümrükle ücreti çıkar mı?
AliExpress’te gümrükte çıkabilecek gümrük vergileri müşterinin sorumluluğundadır.
Cainiao deposu nerededir?
"CAINIAO Merkez Adresi: Akasya TOM Depo Logipark Tesisleri Orta Mh. 1. Sanayi Cd. Oztas Sok. No: 7 B1 Blok Tuzla Istanbul Telefon Numarası: +90 0549 822 6376"
Cainiao barkodu oluşturduktan sonra kaç gün içinde depoya teslim edilmesi gerekir?
7 gün içinde yapılması gerekir.
7 gün içinde teslim edilemeyen ürünler için ne yapılır?
Ürün Cainiao depodan size geri gönderilir. Alıcıyla iletişime geçip tekrardan sipariş oluşturmasını isteyebilir veya yeniden barkod oluşturabilirsiniz.
Cainiao çalışma saatleri nedir?
"Cainiao depo çalışma saatleri aşağıdaki gibidir: 08:00-18:00 (hafta içi ve cumartesi)"
Gönderi Pick-Up nedir?
Cainiao ile göndereceğiniz teslimatlarınız için Yurtİçi Kargonun gelip deponuzdan teslimatınızı teslim alıp, Gebzdeki depoya (SortingCenter) teslim etmesidir.
Cainiao Yurtiçi Pick-Up seçeneğinin ücreti ne kadar?
Yurtiçi Pick-Up hizmeti için 2 kg altına 1.75 USD bir bedel ödemeniz gerekmektedir.
Gönderi Pick-up teslim alma şartları nelerdir?
"1) Alış Miktarı: Sınırlama yok, bir parselden başlar. 2) Teslim Alma Randevusu: Lojistik online sipariş oluşturduktan sonra, randevu ayarlamak için Yurtiçi Kargo yardım hattı 4449999’u veya lokal Yurtiçi Kargo şubesini aramanız yeterlidir. 3) Parsel Gönderimi: Online nakliye siparişi oluşturulduktan sonra, satıcının parselle birlikte verilen ürün faturası gibi gerekli dosyanın yanı sıra Nakliye Etiketini yazdırıp pakete yapıştırması gerekir. Paketin doğru ambalajda olduğundan emin olun."
Pick-up için ayrıca bir nakiye etiketi oluşturmaya gerek var mı?
Cainiao nakliye etiketi yeterlidir.
Pick up Yurtiçi kargo servisi nasıl çalışır?
"Pick up Yurtiçi kargo servisini seçerseniz: 1) Yurtiçi Kargo, pickup servisinde partnerimizdir. Belirttiğimiz 3 aşamayı tamamlandıktan sonra, 444 9999 numaralı hattan ya da en yakın Yurtiçi Kargo şubesine ulaşabilirsiniz. 2) Pickup servis ücreti, Cainiao lojistik ücreti ile birlikte otomatik olarak AliExpress satıcı hesabından kesilir. 3) Yurtiçi kargo pickup servisi paketi teslim almak için geldiğinde, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez."
Pick-up için nakliye kısıtlamaları nelerdir?
"1) Küçük paketler için ağırlık sınırlaması 2kg, parseller için 10 ~ 30kg. 2) Herhangi bir küçük paket (<2kg) uzunluk, genişlik veya yükseklik 60 cm'den fazla olmamalıdır, parsel (>2kg) 100 cm'den fazla olmamalıdır. 3) Küçük paket boyutları (uzunluk + genişlik + yükseklik) toplamı 90 cm'den fazla olmamalıdır, parsel boyutları (uzunluk + genişlik + yükseklik) için 300 cm'den fazla olmamalıdır. 4) Ağırlık olarak her 100g küçük paketler için bir fiyattır ve her 1000g parsel aralığı için bir fiyat olarak hesaplanır. 5) Nakliye ücretini desi ile hesaplamıyoruz."
Cainiao ile Kargo barkodu oluşturulamadı. Sebebi nedir?
Barkod oluşturma işleminin neden başarısız olduğunu öğrenmek için Siparişler - Çevrimiçi Toplu Gönderim sekmesinin altından Başarısı Siparişleri İndir butonuna tıklayarak Excel üzerinden başarısızlık sebebini kontrol edebilirsiniz.
Cainiao ile Kargo barkodu nasıl aktarılır?
"Satıcı kontrol paneli üzerinden Siparişler - Hava Postası Siparişleri’ne tıkladığınızda karşınıza çıkan pencere üzerinden İşlem Sürüyor’un altındaki Kargo Bekleniyor’a tıklamanız gerekmektedir. Ardından sol üstte bulunan Etiketleri Toplu Dışa Aktar üzerinden etiketleri indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Cainiao ile Kargo barkodu nasıl oluşturulur?
"Satıcı Kontrol Paneli üzerinden Siparişlere tıklayın. Bu sekmenin altında yer alan Çevrimiçi Toplu Gönderim üzerinden Kargo Yönetimi (Alıcı)’dan seçiminizi yapın. Ardından Excel dosyasını indirin. Excel dosyası üzerinde yapacağınız işlemler hangi kargo firması ile çalıştığınıza göre değişiklik göstermektedir. Excel tablosunu doldurduktan sonra kargo şablonunu sisteme yükleyebilirsiniz. Ardından satıcının adresini ekledikten sonra tercihinize göre 1.75 USD dolar karşılığında yurtiçi Pick-up’u seçebilir ya da kendiniz teslim edebilirsiniz."
Cainiao ile Kargo barkodu oluşturulduktan sonra ne yapmalıyım?
"Eğer pick-up Yurtiçi teslimat seçeneğini seçerseniz, 7 İŞ GÜNÜ içinde Yurtiçi Kargo’ya teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, etiket geçersiz olacak ve Yurtiçi Kargo kabul etmeyecektir. Bu durumda Cainiao_Cs ile iletişime geçerseniz problem cözülür. Eğer pick-up seçmezseniz, kargonun 7 İŞ GÜNÜ içinde depo tarafından taranarak sisteme işlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, etiket geçersiz olacak ve depodan iade edilecektir."
Cainiao müşteri hizmetlerine nasıl ulaşacağım ?
"Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak ulaşabilirsiniz; Dingtalk: ""Cainiao_CS"" kanalına nasıl bağlanılır rehberimizdeki adımları takip ediniz: https://sell.aliexpress.com/tr/__pc/qutMjwN0SQ.htm Chat : AliExpress satıcı panelinize giriş yaptıktan sonra link'e tıklamanız yeterlidir. Link: https://page.cainiao.com/cas/bl-cn/bailingPC.html?channel=1000000296&language=en Chat : Satıcı Panelindeki ""Siparişler"" menüsü altındaki ""Hava Postası Siparişleri""ne tıkladığınızda ""Kargo Emri Numarası"" sağındaki ikona tıklamanız durumunda direk Chat birimine bağlanabilirisiniz."
Cainiao lojistik faturasını nereden alabilirim?
Satıcı Panelinde Siparişler kısmında Cainiao Hesap Sistemi’e giriniz, orada hem lojistik masrafları hem de faturaları ulaşabilirsiniz.
Siparişimi başka kargo şirketleri ile gönderebilir miyim?
"Siparişlerinizi başka kargo şirketleri ile göndermek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 1) Alıcı Teslimat Bilgileri Alma & Kargo Teslimatı 2) Kargo Takip Numarasını Sisteme Girme Detaylı bilgi için eğitim dökümanlarını inceleyiniz."
Ülkeden çıkış yapmayıp geri dönen ürün için Cainiao neden gönderim ücreti alıyor?
Bilindiği üzere Cainiao bir lojistik firması değil, lojistik firmaları ile anlaşması olan bir lojistik çözümdür. Bu özelliği nedeni ile takip numarası oluşturulan her gönderi için Cainiao gönderim yapacak firmaya (firma ülke bilgisine göre belirleniyor) nakit olarak ödeme yapmaktadır. Depodan dönen ürün gönderiminde, boyut kısıtlamaları ile ilgili daha öncesinde bilgi paylaşıldığı için dönüş sebebi satıcı kaynaklı sorun kabul edilerek ücret alınmakta ve iade işlemi yapılmamaktadır.