logo

Anlaşmazlık (Dispute) Yönetimi

Satıcı siparişi kargoladıktan sonra alıcı bazı sebepler nedeniyle Para İade/Ürün İade talep etmesi ile başlayan süreç Anlaşmazlık Süreci olarak değerlendirilir.Açılan anlaşmazlık sayısının mağaza puanı üzerinde bir etkisi yoktur.

Anlaşmazlık (Dispute) ne demek?


Satıcı siparişi kargoladıktan sonra alıcı bazı sebepler nedeniyle Para İade/Ürün İade talep etmesi ile başlayan süreç Anlaşmazlık Süreci olarak değerlendirilir.Açılan anlaşmazlık sayısının mağaza puanı üzerinde bir etkisi yoktur.

Müşteriler neden Anlaşmazlık (Dispute) açar?

Ürün Teslim Edilmeden Önce:

Takip Bilgisi Olmaması

Yolda Kayıp

Gümrükte Takılma

Yanlış Adrese Gitme

Ürün Teslim Edildikten Sonra:

Gelen Ürün Tarif Edilenden Farklı

Ürün Kırık, Eksik

Yanlış Renk, Farklı Boyut

Ürünün Beğenilmemesi

Alıcının Anlaşmazlık (Dispute) açma süresi ne zaman başlar?

Satıcının belirlediği teslimat taahhüt süresi 5 gün veya daha fazla ise; (PTS, Cainiao otomatik 80 gün) Alıcı, satıcı ürünleri kargolandıktan en erken 10 günden sonra Anlaşmazlık (Dispute) açabilir.

Satıcının belirlediği teslimat taahhüt süresi 5 gün veya daha az ise; (genelde Express Kargolarda) Alıcı ürün kargolanırkargolanmaz Anlaşmazlık (Dispute) açabilir.

Alıcının Anlaşmazlık (Dispute) açma süresi ne zaman dolar?

Alıcı ya da sistem tarafından teslimat onayını takiben 15 gün sonra, anlaşmazlık açma hakkı biter.

Tarafıma ilk kez Anlaşmazlık (Dispute) açıldığında ne yapmalıyım?

Müşteri’nin anlaşmazlık açması doğal bir süreçtir, satıcı doğru yönetirse satıcı lehine sonuçlanır, aksi durumda kayıplar yaşanabilir. Bu durumu lehine kullanmak isteyen müşteriler her yerde olduğu gibi AliExpress’te vardır

Nasıl ki ilk siparişi gönderirken destek istiyorsanız, ilk anlaşmazlık için de destek isteyebilirsiniz.

Mutlaka ilgili eğitimleri izlediğinizden ve dökümanları incelediğinizden emin olun.

Tarafıma açılan Anlaşmazlık (Dispute) için bir çözüm bulamadım, ne yapmalıyım?

Eğer incelemenize rağmen bir cevap bulamadıysanız AliExpress University’e kayıt olarak panel üzerinden anlaşmazlık başvurusu açabilirsiniz.

Katılmak İçin Giriş Yapınız.

Başvurunuz incelendikten sonra tarafınıza 1 iş gün içerisinde mail ya da telefon üzerinden dönüş sağlanacaktır.

Önemli Not:

Size en doğru şekilde destek olabilmemiz için lütfen sizden istenen bilgileri form üzerinde eksiksiz doldurun, süreci detaylı bir şekilde aktardığınıza emin olun ve ekran görüntülerinizi, kanıtlarınızı yüklemeyi unutmayın.

Tarafıma açılan Anlaşmazlık (Dispute) için Satıcı Destek Hattı’nı arayabilir miyim?

Eğer kalan itiraz süresi 24 saatten az ise ya da acil bir durum var ise direkt Satıcı Destek hattımızı arayabilirsiniz (08509552480)

Anlaşmazlıklarda AliExpress’in rolü nedir?

Satıcı ve Müşteri anlaşamaz ise, AliExpress platformunda görevli Global AliExpress Anlaşmazlık Çözüm Ekibi devreye girer ve 7 gün içinde konuyu çözer (7. gün dahil).

Global AliExpress Anlaşmazlık Çözüm Ekibi vakayı ve her iki tarafın pazarlık esnasında sunduğu kanıtları inceler. Anlaşmazlık detay sayfasında her iki taraf da anlaşmazlık sürecini takip edebilir, geriye dönük yapılan işlemleri görütüleyebilir. Bu noktada takip etmek dışında yapılacak bir şey yoktur.

Anlaşmazlık çözüm sürecinde, her iki taraf da teklifi ya da kanıtı değiştirebilir.

Eğer hem satıcı hem de müşteri platformun verdiği anlaşmazlık önerisini uygun buluyorsa, ‘kabul’e basıp süreci sonlandırır. Anlaşmazlık neticeye vardıktan ve her iki taraf kabul ettikten sonra tekrar açılmaz, şartlar tekrar pazarlık edilemez.