logo

Analiz

Türkiye Ev Tekstili Ürünlerini Globale Taşıma Zamanı

Bu Başarının Altına Gelin Birlikte İmza Atalım!

Ev Tekstili

Ülkemizin, havlu ve bornoz grubunda dünyanın en büyük 3 tedarikçisi olması sebebiyle Made in Turkey markası altında tüm dünyada önemli bir tanınırlığa sahiptir. Bu ün yurdışında Türkiye’nin ev tekstili ürünlerinin marka algısını pozitif yönde etkilemiş ve talebi büyük ölçüde arttırmıştır. Dış ticarette tüm dalgalanmalara rağmen canlılığını koruyan ev tekstili kategorisi, dünya pazar payı açısından ülkemizdeki lider sektörlerden birisi olmaya devam edecektir.

Bu zamana kadar perdeden havluya; nevresimden masa örtüsüne birçok ürün seçeneğini bünyesinde barındıran ev tekstili ürünlerinde Türk markalarımız ve kobilerimiz büyük başarılara imza attılar. Şimdi sıra sizde! Gelin hep birlikte Türk ev tekstili ürünlerini başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak 220’den fazla ülkeye birlikte gönderelim, 150 milyondan fazla müşteriye ulaştıralım!

Satıcı Başarı Hikayesi-Pamuklife

Pamuklife başarı hikayesi ulaşmak için tıklayınız.

‘’Satışlara 2013 yılında %100 pamuk ürünlerle yurtiçinde her bölgeye pamuklu paspas üretimiyle başladık fakat mevcut yurtiçi şartları ve vadeli ödemelerden dolayı aklımıza bu işi son tüketiciye doğrudan ulaştırma fikri geldi. 2017 yılında Instagram ile başladığımız e-ticaret serüveni, arkamıza aldığımız yoğun müşteri memnuniyeti ve yabancı müşterilerimizin de ilgisiyle tüm dünyaya açılma zamanının geldiğini gösterdi. 2019 yılında Bursa’da katıldığımız bir e-ticaret seminerinde dünyanın en büyük pazaryerlerinden biri olan AliExpress’e katılma fırsatı yakaladık. Üretimini yaptığımız ürünler eski, kalın, ağır makine halılara alternatif olarak daha ince, çamaşır makinesinde yıkanabilen, son derece pratik ve kullandıkça deforme olmayan, kalitesiyle hemen her müşterimizin yoğun ilgisini çekmiş ve üretim kapasitemizi her geçen gün artırmamızı sağlamıştır. AliExpress’te aldığımız her güzel yorum ve beğenilerden sonra verdiğimiz kararın, Türk mallarının tüm dünyada layıkıyla sergilenmesi düşüncesinin ne kadar doğru olduğunu görebiliyoruz.’’

Global veya bölgesel olarak ne satılır / nereye satılır nasıl bulacağım,en iyi satış yapan ürünler hangileri,değişen satış trendleri nasıl takip edebilirim? Sizin de kafanızda benzer sorular varsa, cevapları bu eğitimde bulabilirsiniz. Türkiye’nin ihracatta en önemli kategorilerinden “Ev Tekstili” özelinde satan ürün bulma, trend analizi ve doğru fiyatlandırmanın püf noktalarını öğrenmek için rekabette öne geçmenize yardımcı olacak verileri incelediğimiz eğitim videomuzu izlemenizi öneririz.

Ev Tekstili Kategori İnceleme: Ev Tekstili Kategori İnceleme

AliExpress’te en çok hangi tür tekstil ürünleri satılıyor ?

AliExpress üzerinde Nevresim Seti, Yorgan, Yastık, Battaniye, Pike & Pike Takımları,Halı & Kilim Perde, Banyo Tekstili, Mutfak Tekstili, Masa ve Kanepe Çarşafları, Kırlent gibi bir çok alt kategoride ev tekstili kategorisinde satışı mümkündür. Sizler de AliExpress https://www.aliexpress.com/category/405/home-textile.html üzerinden ev tekstili kategorisinde en çok satan ürün ve modelleri inceleyip, sipariş sayısına, gönderilen ülkeye veya yorum& beğeni sayılarına göre ürünleri sıralayabilirsiniz.

Çinli satıcılar ile rekabet etmek mümkün mü ?

Yüzlerce ev tekstili kategorisinde satış yapan satıcımız kaliteli ürünleri , son moda tasarımları ve mevcut kargo fiyatlarıyla çinli satıcılar ile rekabet etmekte, oldukça iyi satış adetlerine ulaşmaktadır. Bu noktada ürünleri doğru fiyatlandırmak ve ürün görsel, isim, açıklama gibi geliştirilmesi gereken tüm ürün özelliklerini geliştirmek rekabette öne geçmenizi sağlayacak en önemli etkenlerdir.

Ürün yönetimi eğitimi için: Ürün Yönetimi

Ev tekstili ürünleri listelerken dikkat edilmesi gereken konular;

1. Trafiğinizi arttırmak için anahtar kelime analizi yöntemlerini kullanarak ürün isim, özellik ve açıklamalarda anahtar kelimeleri kullanıp , ürün isimlerinizde 128 karakteri (218 karakter ürün ismi yazılabilen ülkeler için 218 karakteri) doldurulmanızı öneririz.

2. Ürün görsellerinin net ve anlaşılır olduğuna emin olunuz ve mümkünse ürünle ilgili detaylı gösterim sağlayan bir video ekleyiniz.

3. Ürün açıklamalarınızı anahtar kelimeler kullarak yazmanızı,ürün büyük görsellerinizi, ürüne benzeyen öneri benzer ürünlerinizi,kargo teslim ülkeleri ve sürelerini içeren görseller , paketleme ve ürün kullanımı ile ilgili bilgilendirici metinler, ürün boyutları gibi bilgilendirici tabloları eklemenizi ürün açıklama alanını detaylandırmanızı öneririz.

4. Lojistik firmalarında ağırlık/ boyut kısıtlamaları mevcuttur bu nedenle ürün listelerken ürün boyutlarınızın kargo firması tarafından taşınmaya uygun olup, olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Ev tekstili ürünleri yüklerken dikkat edilmesi gereken platform kuralları;

AliExpress Mağazasını açan satıcı ürünlerini yüklemeden önce mevcut kuralları dikkatli bir şekilde okumalıdır. Platformun yasakladığı ürünleri, kargo firması tarafından gönderimin olmadığı ürünleri aliexpress mağazasında listelememelidir. Kurallar ihlal edilirse, mağaza platform tarafından cezalandırılır, hatta kapatılabilir.

Dikkat ! : Platformda markalı ürün satışı yapmak için platform kurallarına uygun olarak öncelikle marka ekleme işlemlerinizi gerçekleştirip sonrasında ürününüzü listelemenizi öneririz

Platform kuralları eğitimi için: Mağaza Açma

AliExpress’te Nasıl Mağaza Açılır?

AliExpress’te mağaza açarak ve ürün satmak için şahıs şirketi, anonim veya limited şirket gibi yasal bir kimliğe sahip şirket olmanız gerekir. AliExpress üzerinde mağaza açmak oldukça kolay, hızlı ve ücretsizdir.

AliExpress kayıt sayfasına girerek sağ üstte yer alan AliExpress’e Katılın seçeneğine tıklamanız, ardından Türkiye olarak ülke seçimini yapıp e-posta adresinizi yazıp, tarafınıza gönderilen doğrulama kodunu girmeniz yeterli. Sonrasında şirket, iletişim bilgilerinizi yüklemeli ve başvurunuzu tamamlamalısınız. Başvuru süreciniz sonrası 7 iş günü içinde mağazanız açılmış olacaktır.

Detaylı satıcı kayıt eğitimi için: Mağaza Açma

Komisyon Oranı Nedir?

Platform, kategoriye göre değişen komisyon oranı dışında satıcıdan yıllık mağaza bedeli veya abonelik ücreti gibi ek bir talepte bulunmaz. Komisyon oranı kategoriye bağlı olarak %5 - 8 arasında değişmektedir. Ev tekstilinde komisyon oranı %8 ‘dir.

AliExpress’in anlaşmalı lojistik firmalarının bilgilerine nasıl ulaşırım?

Tüm lojistik çözümlerimizi incelemek için: Tüm Anlaşmalı Lojistik Kargo Firmaları

Gümrük süreçleri nasıl işliyor? Gümrük vergilerinden kim sorumlu?

Gümrük ve gönderi çıkış süreçlerindeki bütün işlemler ilgili lojistik firması tarafından yürütülür. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı, Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanır ve Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemine aktarılır. AliExpress üzerinden yaptığınız satışlarda Delivered Duty Unpaid (DDU) gümrük vergilerinin karşı tarafa yani müşteriye fatura edilen teslimat yöntemi ile ürün gönderilmektedir.