logo

Analiz

Oto Aksesuar ve Yedek

Oto Aksesuar ve Yedek Parçalarınız için Avrupa’da Milyonlarca Müşteri Hazır !

Oto Aksesuar

Türkiye’nin oto aksesuar ve otomobil yedek parçası ihracahat rakamları her yıl artış göstermektedir. AliExpress ile e-ihracat yaparak satıcılarımız Türkiye’den tüm dünyaya oto aksesuar ve otomobil yedek parçası gönderiyor. Şimdi sıra sizde !

Gelin hep birlikte ülkemizdeki bu büyük potansiyeli daha da büyütelim. Normal ihracat süreçlerine göre oldukça zahmetsiz olan mikro ihracat yöntemi ile AliExpress, Türk markalarının ve KOBİ’lerinin oto aksesuar ve yedek parça ürünlerini başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak 220’den fazla ülkeye birlikte gönderelim, 150 milyondan fazla müşteriye ulaştıralım!

Aksesuar ve Yedek Parça kategorilerinde global veya bölgesel olarak ne satılır / nereye satılır nasıl bulacağım,en iyi satış yapan ürünler hangileri,değişen satış trendleri nasıl takip edebilirim? Türk satıcılar bu kategorilerde nasıl bir rekabet avantajına sahip? AliExpress’te otomoiv ve yedek parça ürünlerimi satabilir miyim ? Sizin de kafanızda benzer sorular varsa, cevapları bu webinarda bulabilirsiniz. Türkiye’nin ihracatta en önemli kategorilerinden “Oto Aksesuar ve Yedek Parça” özelinde satan ürün bulma, trend analizi ve doğru fiyatlamanın püf noktalarını öğrenmek için rekabette öne geçmenize yardımcı olacak verileri incelediğimiz canlı yayını izlemenizi öneririz.

Kategori Bazlı Satış Potansiyeli Yüksek Ürünleri İnceleme

Çinli satıcılar ile rekabet etmek mümkün mü?

Yüzlerce oto aksesuar ve yedek parça kategorisinde satış yapan satıcımız kaliteli ürünleri , rekabetçi fiyatları ve mevcut kargo fiyatlarıyla çinli satıcılar ile rekabet etmekte, oldukça iyi satış adetlerine ulaşmaktadır. Bu noktada ürünleri doğru fiyatlandırmak ve ürün görsel, isim, açıklama gibi geliştirilmesi gereken tüm ürün özelliklerini geliştirmek rekabette öne geçmenizi sağlayacak en önemli etkenlerdir. Ürün listeleme ile ilgili detaylı bilgi için ürün yönetimi altında bulunan eğitimlerimizi incelemenizi öneririz.

Ürün yönetimi eğitimi için: Ürün Yönetimi

En çok hangi tür otomotiv ve yedek parça ürünleri satılıyor?

AliExpress üzerinde Bakım Ürünleri, Jant, Akü Aksesuarları, Oto Aksesuar Ürünleri, Paspas, Koltuk Kılıfı, Aydınlatma, Araç Dışı Aksesuar, Araç İçi Aksesuar, Silecek, Branda, Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri,Navigasyon, Araç İçi Kamera, Teyp, Hoparlör, Amfi, Oto Bakım Ürünleri, Yedek Parçalar, Far, Buji, Fren Balatası, Filtre, Seyahat Ürünleri, Trafik ve İlk Yardım Setleri, Araba & Motorsiklet Stickerları gibi bir çok alt kategoride oto aksesuar ve yedek parça kategorisinde satışı mümkündür. Sizler de https://www.aliexpress.com/category/34/automobiles-motorcycles.html üzerinden oto aksesuar ve yedek parça kategorisinde en çok satan ürün ve modelleri inceleyip, siparişlere göre sıralayabilirsiniz.

Aksesuar ve Yedek Parça kategorilerinde ürün listelerken dikkat edilmesi gereken konular;

1. Marka ihlali gibi sorunlarla karşılaşmamak için ürün isimlerinizde kullandığınız araba markaları öncesinde mutlaka ‘for’ ekini kullanmanızı tavsiye ederiz. Trafiğinizi arttırmak için anahtar kelime analizi yöntemlerini kullanarak ürün isim, özellik ve açıklamalarda anahtar kelimeleri kullanıp , ürün isimlerinizde 128 karakteri (218 karakter ürün ismi yazılabilen ülkeler için 218 karakteri) doldurulmanızı öneririz. Örnek ürün ismi; Bross BDP573 Left or Right Side Sliding Window Glass Latch Cover Repair Set 7H0847781B for VW Transporter T5 Multivan Caravelle

2. Ürün görsellerinin net ve anlaşılır olduğuna emin olunuz ve mümkünse ürünle ilgili detaylı gösterim sağlayan bir video ekleyiniz.

3. Ürün açıklamalarınızı anahtar kelimeler kullarak yazmanızı,ürün büyük görsellerinizi, ürüne benzeyen öneri benzer ürünlerinizi,kargo teslim ülkeleri ve sürelerini içeren görseller , paketleme ve ürün kullanımı ile ilgili bilgilendirici metinler, ürün boyutları gibi bilgilendirici tabloları eklemenizi ürün açıklama alanını detaylandırmanızı öneririz.

4. Lojistik firmalarında ağırlık/ boyut kısıtlamaları mevcuttur bu nedenle ürün listelerken ürün boyutlarınızın kargo firması tarafından taşınmaya uygun olup, olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Otomotiv ve yedek parça ürünleri yüklerken dikkat edilmesi gereken platform kuralları;

AliExpress Mağazasını açan satıcı ürünlerini yüklemeden önce mevcut kuralları dikkatli bir şekilde okumalıdır. Platformun yasakladığı ürünleri, kargo firması tarafından gönderimin olmadığı ürünleri aliexpress mağazasında listelememelidir. Kurallar ihlal edilirse, mağaza platform tarafından cezalandırılır, hatta kapatılabilir.

Platform kuralları eğitimi için: Mağaza Açma

1- Eğer markalı bir ürünün yedek parçalarını satıyorsanız ürün isimlerinde o markanın ismini kullanmanızda sakınca yoktur. Ancak ürün ismine marka adından önce mutlaka “İÇİN” anlamına gelen İngilizce“FOR”kelimesini eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum ihlal kapsamına girer.

2- Eğer elinizde yedek parçanızın resmi distribütörden temin edildiğine dair bir belge yoksa, o markalı ürünün herhangi bir resmini veya logosunu ürün fotoğraflarında ve açıklamalarında kullanamazsınız. Eğer ürününüzün kendisi logo içeriyorsa, resmi distribütörden kullanma izniniz olduğuna dair belge veya fatura ile marka başvurusu yapın. Marka başvurusu için detaylara platform kuralları eğitiminden ulaşabilirsiniz. Marka başvurunuz onaylandıktan sonra ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz ürünlere markayı tanımlamayı unutmayın.

NOT: Araba hava yastığı ve hava yastığı yedek parça & aksesuarı ürünlerinin listelenmesi yasaktır.

Örnek: BMW markası için koltuk kılıfı satmak istiyorsunuz ancak resmi distribütörden alınmış yetki belge/faturanız yok. Ürünü nasıl listelersiniz?

1- Ürünün BMW markasına ait olmayıp, ancak bu markaya yönelik olduğunu vurgulamak için ‘for BMW’ (BMW içindir) ifadesini kullanın.

-> FOR + MARKA ADI

2- Belirtilen markaya ait bir yetki belgesi/resmi faturanız olmadığı için ürün logosunu kesinlikle göstermeyin. Böyle bir durumda üründe hem logo olamaz, hem de logonun üstü kapatılamaz!

AliExpress’te Nasıl Mağaza Açılır?

AliExpress’te mağaza açarak ve ürün satmak için şahıs şirketi, anonim veya limited şirket gibi yasal bir kimliğe sahip şirket olmanız gerekir. AliExpress üzerinde mağaza açmak oldukça kolay, hızlı ve ücretsizdir. AliExpress kayıt sayfasına girerek sağ üstte yer alan AliExpress’e Katılın seçeneğine tıklamanız, ardından Türkiye olarak ülke seçimini yapıp e-posta adresinizi yazıp, tarafınıza gönderilen doğrulama kodunu girmeniz yeterli. Sonrasında şirket, iletişim bilgilerinizi yüklemeli ve başvurunuzu tamamlamalısınız. Başvuru süreciniz sonrası 7 iş günü içinde mağazanız açılmış olacaktır.

Detaylı satıcı kayıt eğitimi için: Mağaza Açma

Komisyon Oranı Nedir?

Platform, kategoriye göre değişen komisyon oranı dışında satıcıdan yıllık mağaza bedeli veya abonelik ücreti gibi ek bir talepte bulunmaz. Komisyon oranı kategoriye bağlı olarak %5 - 8 arasında değişmektedir. Oto Aksesuar ve Yedek Parça kategorisinde komisyon oranı %8 ‘dir.

AliExpress’in anlaşmalı lojistik firmalarının bilgilerine nasıl ulaşırım?

Tüm lojistik çözümlerimizi incelemek için; Tüm Anlaşmalı Lojistik Kargo Fiyatları

Gümrük süreçleri nasıl işliyor? Gümrük vergilerinden kim sorumlu?

Gümrük ve gönderi çıkış süreçlerindeki bütün işlemler ilgili lojistik firması tarafından yürütülür. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı, Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanır ve Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemine aktarılır. AliExpress üzerinden yaptığınız satışlarda Delivered Duty Unpaid (DDU) gümrük vergilerinin karşı tarafa yani müşteriye fatura edilen teslimat yöntemi ile ürün gönderilmektedir.